Zbyt wysokie ilości i wskaźniki żyzności azotu


Skuteczne środki w zwalczaniu chorób zboża

Wyniszczające choroby zbóż są ogromnym kłopotem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Niektóre z nich, takie jak zaraza przez tiofanat metylowy i choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się o wiele bardziej zaawansowane symptomy, ponieważ tylko w ten sposób można mieć szansę ocalić potencjał plonu. Wykorzystanie ochronnych rozwiązań intensyfikujących wytrzymałość zboża przez gospodarza w dobrym czasie ma obowiązek pomóc w zapobieganiu wielu komplikacjom chorobowym.

Asekuracja zboża przed chorobami - pewne działania profilaktyczne

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest wielokrotnie znacznie bardziej skuteczne oraz ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub innego zboża należałoby się zaintrygować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej istotnych, które należałoby zaimplementować, by choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie stanowiły większego kłopotu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• inspekcja obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Zwłaszcza właśnie sadzenie zboża w odpowiednim czasie jest istotne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zboz ozimych ma rzeczywiście ogromne znaczenie.

Zbyt wysokie ilości i wskaźniki żyzności azotu mogą wywoływać nadto grube, bujne drzewostany, które są w stanie mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon o wiele bardziej podatnym na choroby dolistne, bądź inne typu fungicydy. Jest to przede wszystkim prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty sadzenia, zgnilizna twardzikowa oraz wybór produktów o większej odporności lub tolerancji na kluczowe szkodniki i schorzenia, takie jak jęczmień choroba może wspomóc zminimalizować niebezpieczeństwo znacznych strat. Pierwsza forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby też zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz tiofanat metylowy w rzepaku znacznie większą popularnością tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników doceniany jako efektywna forma asekuracji.

Copyright © 2018 Baumattpolska.pl